Bezpieczeństwo na drodze

Jazda rowerem to sama przyjemność, jednak jeśli chcemy bezpiecznie podróżować musimy przestrzegać szereg zasad. Warto się dobrze zastanowić co nam jest zakazane a na co pozwala prawo.

Zasady jazdy na rowerze

Rowerzysta to pełnoprawny uczestnik ruchu drogowego, a więc podążając za tym stwierdzeniem osoba jadąca rowerem musi przestrzegać zasad opisanych w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym. Podstawy zapewne każdy zna, jednak warto sobie przypomnieć, że ruch odbywający się w naszym kraju jest prawostronny, przepis ten mówi o tym, że podróżując drogą musimy trzymać się jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Wcale to nie oznacza, że przy samym krawężniku. Mamy zachować odległość bezpieczną dla nas, naszego sprzętu, a także pozostałych uczestników ruchu drogowego.
Droga lub pas dla rowerów, czy ktoś słyszał? Owszem, niekiedy możemy odnaleźć takie miejsca, w tym wypadku przychodzi obowiązek skorzystania z tej drogi.
Sygnalizacja manewrów. Zapominany przepis przez wiele osób, które jeżdżą rowerem, jednak ludzie, którzy nie sygnalizują zmiany kierunku jazdy stwarzają ogromne zagrożenie na drodze. Przecież nikt nie wie, że chcesz skręcić w prawo lub w lewo. Często z tego też powodu dochodzi do wielu wypadków, gdzie w większości wine niestety ponoszą nierozsądni rowerzyści. Należy także pamiętać, by sygnalizować manewr odpowiednio wcześnie, a nie na ostatnią chwilę. Warto pamiętać, że zastosowanie manewru odpowiednio wcześniej daje kierowcy czas na odpowiednią reakcję.

Wypadki są niebezpieczne, z nadjeżdżającym samochodem nie mamy szans, często kończąc złamaniami, stłuczeniami lub dużo cięższymi obrażeniami a nawet śmiercią.

Author: motelvictoria.pl