Jak objawia się jaskra?

Jaskra to choroba, w której ciężko jest uchwycić początek. Najczęściej pacjenci przez lata są nieświadomi rozwijającej się choroby, co niestety utrudnia przyszłe leczenie, Czy są jakieś objawy, po których można podejrzewać jaskrę?

Kiedy jaskra nie daje objawów

Najwięcej ludzi, u których stwierdza się jaskrę, cierpi na jej odmianę z tzw. szerokim kątem przesączania. Ciśnienie w takim oku wzrasta na tyle stopniowo, że chory nie odczuwa żadnych objawów. Czasami może ono wzrastać latami. Ewentualne ubytki w widzeniu mogą występować na obwodzie pola widzenia, dlatego chory to bagatelizuje bądź nie zauważa znaczącej różnicy. Ostrość wzroku jest zazwyczaj dobra. Objawy jaskry bywają więc trudne do rozpoznania.

Ostry atak jaskry

Rzadsza odmiana jaskry to jaskra z tzw. wąskim kątem przesączania, Objawia się gwałtownym wzrostem ciśnienia w oku i jego nagłym spadkiem. Nagły wzrost ciśnienia daje charakterystyczne objawy jaskry. Chory odczuwa silny ból głowy i oczu, czemu towarzyszą też zaburzenia widzenia, czasem nawet nudności i wymioty. Ostry atak jaskry jest podstawą do pilnej ingerencji lekarskiej, ponieważ sytuacja szybko może pogorszyć się i w krótkim czasie doprowadzić do utraty wzroku.

Konieczna profilaktyka

W związku z tym, że najczęściej objawy chorobowe jaskry są wręcz niemożliwe do uchwycenia, zaleca się profilaktyczne, częste badania wzroku. Jest to tym bardziej wskazane, jeśli w rodzinie odnotowane przypadki jaskry bądź istnieją inne czynniki przyczyniające się do rozwoju jaskry.

 

Author: motelvictoria.pl