Płyta szalunkowa i jej zastosowanie

Płyta szalunkowa to popularny materiał drewnopochodny, który na co dzień wykorzystywany jest przede wszystkim w budownictwie. W powszechnej nomenklaturze używa się również zamiennej nazwy sklejka szalunkowa. Materiał ten powstaje poprzez połączenie ze sobą kilku warstw cienkiego drewna, czyli forniru. Charakterystyczne dla płyt szalunkowych jest to, że liczba warstw najczęściej jest nieparzysta, dzięki czemu płyta jest bardziej wytrzymała. Na rynku znajdziemy sklejki wodoodporne, które powstają z użyciem kleju odpornego na działanie wody, lub sklejki antypoślizgowa z odpowiednim wykończeniem materiału.

Płyty takie powstają z różnego rodzaju drewna. Możemy spotkać płyty szalunkowe wykonane z topoli, sosny, brzozu, olchy lub buku. To najpopularniejsze surowce do produkcji forniru, z którego później powstaje końcowa sklejka. Jak sama nazwa wskazuje, materiał ten wykorzystywany jest przede wszystkim do tworzenia szalunków. Są to formy, które umieszczane są w danej lokalizacji przed wylaniem betonu. Elastyczność oraz wytrzymałość płyt szalunkowych sprawia, że idealnie nadają się do tworzenia takich form w procesie budowy budynków.

Jak jeszcze możemy wykorzystać płyty szalunkowe?

Ze względu na swoje właściwości oraz stosunkowo niską cenę, płyty szalunkowe wykorzystywane są również do innych celów. Możemy stworzyć z nich trwałe elementy konstrukcyjne w trakcie budowy domu lub wykorzystać je w procesie wykańczania wnętrza. Płyty szalunkowe spotkamy również na większości placów budowy, ponieważ to z nich w dużej mierze tworzone są platformy rusztowań. Przy wykańczaniu wnętrz, płyty nadają się również do tworzenia okładzin ściennych.

Swoje miejsce na wykorzystanie płyt znaleźli również producenci skrzyń i opakowań. Z płyt szalunkowych powstają między innymi pudełka drewniane do alkoholu, do zabawek lub skrzynie, które mogą być wykorzystywane w domu i nie tylko. Właściwości płyt szalunkowych sprawiają, że korzysta się z nich również w takich branżach jak meblarstwo, przemysł stoczniowy i szkutniczy, a nawet w motoryzacji.

Author: motelvictoria.pl