Konserwacja i czyszczenie wyrobów marmurowych – czym myć marmur? Konserwacja marmuru

Czyszczenie i konserwacja marmuru to zabiegi niezbędne do uniknięcia uciążliwych plam, na które jest narażony ze względu na swoją specyficzną strukturę.

Właściwa konserwacja

Do konserwacji użyć możemy bezbarwnego wosku, który uwidoczni strukturę kamienia nie zmieniając przy tym jego naturalnej barwy, lub dostępnych na rynku specjalnych środków do uszczelniania porów na powierzchni marmuru, które bardzo dobrze chronią go przez brudem i nasiąkaniem. Dobrze zabezpieczone powierzchnie będą trwałe, nie będą wymagać specjalnej ostrożności przy użytkowaniu, łatwe będzie też czyszczenie marmuru.

Jak czyścić marmur?

Marmurowe powierzchnie powinno się myć ciepłą wodą, a kiedy przeschną wytrzeć suchą, miękką szmatką. Raz na kilka miesięcy powinno się użyć wody z dodatkiem środka myjącego, który dotrze go głębszych warstw. Następnie kamień należy wysuszyć, a jeśli użyty przez nas środek miał lekko ścierające właściwości powinno się powtórzyć woskowanie.

Czym czyścić marmur, aby odzyskać dawny blask?

Na rynku dostępne są specjalne środki pomagające odzyskać dawny blask, jeśli kamień zmatowiał. Należy nałożyć go na marmur a następnie wypolerować do oczekiwanego przez nas efektu.

Czym myć marmur w przypadku tłustych plam

Tłuste plamy usunąć można przy pomocy kredy do malowania, wapna gaszonego albo mąki. Proszek powinno się pozostawić na około dobę i kilkakrotnie w tym czasie wymieniać. Następnie należy przemyć marmur wodą z dodatkiem środka czyszczącego i wysuszyć.

 

Author: motelvictoria.pl